Jak dbać o biustonosz?

Jak dbać o biustonosz?

Zapewne każda pani ma w swojej szafie koronkowy, a może nawet atłasowy bądź satynowy biustonosz. Jednak nie zawsze potrafimy zadbać o tę część garderoby, w wyniku czego zdarzają się często odkształcenia miseczek, rozciąganie, strzępienie, a wkrótce stanik nie nadaje się już do noszenia. Jak zatem prać i suszyć te koronkowe (i nie tylko) cuda, aby posłużyły jak najdłużej?

Metka biustonosza

Na początek warto sprawdzić informacje na metce. Należy pamiętać, że najlepiej jest prać biustonosze w niskiej temperaturze (40?C), zapobiegnie to rozciąganiu się delikatnego materiału. Biustonoszy z koronki, czy satyny nie należy w ogóle prać w pralce, ponieważ może to powodować uszkodzenia i odkształcenia stanika. Pozostaje zatem pranie ręczne.

Biustonosz warto prać ręcznie

Również biustonosze z fiszbinami i usztywniane powinno się prać ręcznie (druciki czasem wypadają lub pękają w pralce). Jeśli pranie ręczne nas nie przekonuje, należy zaopatrzyć się w specjalny woreczek do prania, albo kulę. Kula taka składa się z dwóch koszyczków, które mają chronić miseczki biustonosza przed deformowaniem się. Należy pamiętać o zapięciu haftek, gdyż podczas prania mogą one uszkodzić delikatną koronkę.

Delikatne detergenty w praniu biustonosza

Silne proszki do prania są poważnym zagrożeniem dla biustonoszy. Dlatego, aby zapobiec uszkodzeniom najlepiej jest używać delikatnych płynów do prania, płatków mydlanych, nawet szamponu dla dzieci, a w przypadku prania w pralce – proszku dla niemowląt, który jest dużo delikatniejszy niż zwykły proszek (uwaga – proszek musi się dobrze rozpuścić przed włożeniem stanika do wody). Do białej bielizny nie powinno się używać proszku do koloru, gdyż powoduje on żółknięcie.

W przypadku prania ręcznego dobrze jest namoczyć biustonosz chociaż na 10 minut, a dopiero potem delikatnie wyprać.

Suszenie biustonosza

Biustonosz należy suszyć rozłożony na ręczniku lub w pozycji rozwieszonej, chociaż ta druga metoda jest nieco ryzykowna, gdyż może przyczynić się do rozciągnięcia stanika.

Ostatnia rada przy dbaniu o biustonosz

Dobrze jest prać biustonosz od razu, bez składowania go przez kilka dni w koszu z brudną bielizną i skarpetkami.


Powiązane artykuły